Vstupní jednotka OIRT z burzy


Na listopadové burze jsem si koupila OIRT vstupní jednotku. Co s tím, no, reálně nic, extra s touto, důvodem k nákupu byl ladicí kondenzátor, který má nepoužité sekce pro AM rozhlasová pásma. Ta věc byla zjevně nová, nepoužitá, no a stála dvacku. Zkuste sehnat dvojitý ladičák s převodem za dvacku, tady nebylo o čem přemýšlet, koupila jsem obě dvě (víc jich tam nebylo), čímž se otevřela možnost si s tím pohrát. Pravda, jedna neměla stínící kryt, ale to vzhledem k zamýšlenému použití nevadí.




Problém se ukázal hned v zápětí. Nevím kde to má napájení, vstup z antény a výstup mezifrekvence. Dohledat to někde na webu jsem nedokázala, nikde to nemá žádné označení a upřímně řečeno, asi jsem to už někdy v životě viděla, ale nevzpomenu si v čem, tím méně jak to mělo zapojené vývody. Vstup a výstup se dal odhadnout, nicméně na desku pořádně vidět nebylo, odpravit to není žádné hrdinství, takže nezbývalo než se podívat dovnitř.


Hrůza mne obešla, studený pot polil. Takhle to prosím vypadá když se vyprdnete na odstranění kalafuny. Ano, zažere se to do nepájivé masky tak, že to už nešlo ven (ne úplně), vyžere to díry do spojů, no fakt krása. Toho kreténa, co vymyslel, že „kalafuna konzervuje“ bych chtěla dostat do ruky, udělala bych mu věci, které se rozhodně dělat nemají, já na to však nedám. Nedává to smysl, podstatou funkce tavidla je narušení povrchu tak aby se ho slitina mohla chytit. Jistě, děje se to za vysoké teploty. Takže pokud nevymyslíte sloučeninu, která se z netečné změní na agresivní zahřátím nad určitou teplotu, nedokážete vyrobit tavidlo, které by konzervovalo. Nízká teplota pouze znamená, že se ten proces narušení povrchu brutálně zpomalí, avšak nikoliv zastaví. To platí nejen pro kalafunu, ale spoustu dalších tavidel.

Aby toho náhodou nebylo málo, tak se tam objevovaly i takové radosti jako nezastříhnuté vývody, které se ohnuly a směřovaly do jiných spojů nechávaje izolační distance v nízkých stovkách μm. Vyčistila jsem to, vystříhala co tam nepatřilo, tedy z toho, co jsem na první pohled viděla. Divoké spoje jsem neřešila (a to byla chyba), tolik času jsem do té věci nemínila investovat.



Pokud teď čekáte překreslené schema, jste na omylu, do tohoto se pouštět nemíním. Každopádně dvě věci jsou zřejmé. Pokud se podíváte na tu širší mezeru, pak po její pravé straně je nepochybně zem. Z druhé strany napájení. Co je ten vývod hned vedle netuším, nicméně ta samostatná dvojička vypadá jako symetrický výstup do mezifrekvence, no a ty zbývající dva vývody u té trojičky na protilehlém konci je patrně symetrický vstup pro anténu. Je u toho něco, co vypadá jako balun, který by na VHF fungovat mohl, ale na 10MHz se mu nejspíš chtít nebude. To, co považuji za symetrický výstup do mefy, je zase namotané na celkem velké kostřičce, což by odpovídalo mezifrekvenci někde kolem 10MHz. Teoreticky bych mohla očekávat 10.7MHz, ale uvidíme. Takže to složím dohromady a uvidím jestli se mi objeví alespoň LO a také na které sekci ladičáku se objeví, z toho se totiž následně dá dovodit co je vstup a co je výstup. Zbývá určit napájecí napětí. Od stolu jsem se rozhodla pro 9V. Tohle definitivně nebylo v nějakém malém rádiu, no a ty větší byly obvykle napájené z 9V. Co mám dělat, není se čeho chytit.

Po chvíli přesvědčování, několikrát upadených krokosvorkách se to konečně nějak rozjelo. Takhle vypadá LO při plně zavřeném ladičáku:



No a takhle při plně otevřeném:



LO tedy evidentně sedí nad přijímaným kmitočtem, přičemž kmitočet LO je celkem příčetný, cca 10MHz od přijímaného. Pokud se ptáte jak jsem našla výstup z LO…no, já ho nehledala, prostě jsem si ho navázala na near field sondu z prostoru. Takže na úrovně nehleďte. Bylo mi jasné, že jedna z VKV sekcí toho ladičáku musí být součást LO, jinak to možné není. No a je to ta blíž hřídeli pro ladicí mechanismus, což prostorově potvrzuje moji domněnku stran toho kde ta věc má vstup a kde má výstup. No a k tomu ladičáku někde na druhé straně musí být špule, což už se pak dohledává poměrně snadno.



A ano, ta sonda to lehce rozlaďuje. A ano, je postavená do injekční stříkačky, má to totiž na podobné věci ideální tvar…včetně toho щuhlu vpředu, seženete to v různých rozměrech a když je to prošlé a máte známé na správných místech, tak i zdarma. Zapojení je okopírované ze zesilovače z miniWhipu (čili dvoustupňový buffer s JFETem na vstupu), jen je tam místo nesehnatelného výstupního tranzistoru použit čínský S9018, který se mi dostal do rukou víceméně náhodně, nicméně ukázalo se, že pro daný účel celkem vyhovuje.

Bohužel se při bližším pohledu ukázal na LO vstupní jednotky, ehm, problém:



Tohle úplně vidět nechcete. Předně. Menší úroveň to má z toho důvodu, že jsem sondu dala cca 3cm od vstupní jednotky. Chtěla jsem mít jistotu, že to nepůsobím sondou. Co to je, no, říká se tomu FMing a v podstatě jde o to, že je LO kmitočtově nestabilní (ne dostatečně) a buď periodicky nebo náhodně se vrtí kolem kmitočtu kde má sedět. Takže se to nějakým způsobem potká se sweepem spektráku, což ten jeden peak tímto způsobem rozmnoží. Sweeptime je v tomto případě 1 vteřina a vrtí se to zaručeně rychleji. Toto je místo, kde sweeping SA moc nepomáhá, RTSA by poskytl lepší pohled na to, co se vlastně kolem LO děje. Podstatné je, že desku stačí různě prohýbat a občas se to podaří dostat do stavu, ve kterém se to uklidní. LO je rozmítnuté na šířce 4kHz, což pokud uvážíte šířku kanálu 100kHz způsobí za FM demodulátorem toliko zvýšení šumu na pozadí, nic víc. Nemyslím si, že by to byl normální stav té vstupní jednotky, viditelně se tam něco rozdivočilo (když se to při mechanickém šťourání do desky zmírňuje), spíše se obávám, že v dobách, kdy se ta vstupní jednotka používala, toto byla běžná závada, kterou nikdo neřešil, protože se to svedlo na podmínky šíření, rušení a bůh ví co ještě. Přemýšlím jestli se mi s tou věcí chce ještě nacvičovat nějakou spartakiádu. Jako bylo by hezké poslat tomu do vstupu nějaký signál a podívat se jestli jede směšovač (a případně co vyvádí), potíž je, že nemám moc způsobů jak něco navázat na vstup, chtělo by to minimálně VHF televizní symetrizák zapojený obráceně, jenomže já tyto televizní blbosti už jaxi nemám. No, takže teď je otázkou zda přijde dříve potřeba použít ten ladičák, nebo dřív někde narazím na symetrizák a budu mít chuť si dál hrát.

BTW sorry za fotky, je to hnus, ale nechtělo se mi vytahovat techniku.

Komentáře